Constitution and Committees

3

Governors

Name Date of appointment Term of Office Governor Type Appointing Body Committees Membership
Joanne Daswani April 2017 Headteacher N/A
Prashant Sanghani 06/05/2015 4 years Parent Governor Parent Election Chair of Governing Body

Finance, Premises and Staffing

Resources and Pay

Inclusion and Safeguarding

Curriculum and School Improvement

Cabinet

Safeguarding Governor

Jamie Price 1/05/2015 4 years Co-opted Governor Governing Body Vice Chair of Governing Body

Chair of  Curriculum and School Improvement

Cabinet

Mehul Shah 06/05/2015  4 years Parent Governor Parent Election Chair of Finance

Finance, Premises and Staffing

Cabinet

Kruti Varia 01/04/2015 4 years Co-opted Governor Governing Body Inclusion and Safeguarding

S.E.N. Governor

Donna Knight-Olds 01/04/2015 4 years Co-opted Governor Governing Body Curriculum and School Improvement
Timir Gudka 06/05/2015 4 years Parent Governor Governing Body Inclusion and Safeguarding
Amit Badiani 17/12/2015 4 years Co-opted Governor Governing Body Finance, Premises and Staffing
Hema Karsan 14/05/2015 4 years Staff Governor Staff Election Inclusion and Safeguarding

Vacancies

Co-opted Governor: 2 non-parent vacancies

Governor Resignations 2015-2016

Governor Position

e.g. parent, staff, co-opted, Headteacher

Appointing Body

(e.g. parent election, staff election, governing body, Harrow LA)

Resignation
Mo Jagani Co-opted Parent Governing Body November 2015
David Schneider Co-opted LA Governing Body July 2016
Steven Astaire Co-opted Community Governing Body October 2016
Helen Lea Co-opted Staff Governing Body January 2017